āVolvo XC60 Plug-In hybrid med stark bensin/el-motor pĆ„ 455hk. VƤlutrustad med bland annat panoramatak, GPS, ƶppningsbart panoramatak, Volvo On Call och nyckellƶst startsystem. Nybesiktigad och behƶver inte besiktas fƶrrƤn december nƤsta Ć„r.ā
Kvdbil miljƶbil
En snƤllare bilaffƤr fƶr miljƶn.
Alla miljƶbilar pƄ Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC60 har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2023
ModellƄr
9 531 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utlƤsas ā ofta fƶr att bilen Ƥr ny eller att tillverkaren inte tillĆ„ter det. Bilen Ƥr provkƶrd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har pƄtagligt lƤgre kapacitet. Reducerad rƤckvidd och lƄngsammare laddning, sƤrskilt vid kyla.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfƤllen kan fƶrekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Laddkabel saknas till denna bil
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Mindre buckla stƶtfƄngare fram. Flertal stenskott stƶtfƄngare fram. Repa vƤnster insteg fram, Repa vƤnster bakskƤrm, Lackskada vƤnster trƶskel, Repa stƶtfƄngare bak. Lackskada hƶger bakdƶrr, lackskada baklucka
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
FƄtal mƤrken, repor och flƤckar bagageutrymme. Innertak i bagageutrymme, smutsigt
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Lackskada pƄ fƤlg
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
20" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
20" Utan fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Ultimate Dark
4WD
Adaptiv farthƄllare
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Autobroms
Bluetooth
Dƶdavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
Elstol fƶrarplats
Elstol med minnesfunktion fƶrarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Elstol passagerarplat
FarthƄllare
Filbytesvarnare
GPS
Head-up display
InfƤllbar dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
Kurvljus
Lastskydd/lastnƤt
LED-strƄlkastare
Nyckellƶst startsystem
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Radio
RattvƤrme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
StolsvƤrme fram
SƤtesvƤrme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
Volvo On Call
Ćppningsbart panoramatak
360 kamera
Dela
7265982
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.