Volvo XC60

T8 AWD Recharge, Ultimate Dark
2023/9 531 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFƶretagsleasing
  • EcoIconMiljƶbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
323 000 kr
Med billƄn frƄn2 752 kr / mƄn
Pris i bilhandeln505 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

14 jan, 10:33

Hƶjdpunkter

ā€œVolvo XC60 Plug-In hybrid med stark bensin/el-motor pĆ„ 455hk. VƤlutrustad med bland annat panoramatak, GPS, ƶppningsbart panoramatak, Volvo On Call och nyckellƶst startsystem. Nybesiktigad och behƶver inte besiktas fƶrrƤn december nƤsta Ć„r.ā€

EcoIcon

Kvdbil miljƶbil

LƤs mer om miljƶbilar

En snƤllare bilaffƤr fƶr miljƶn.

Alla miljƶbilar pƄ Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen slƤpper ut mindre Ƥn 70 g CO2/km
  • Bilen Ƥr en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC60 har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2023

ModellƄr

9 531 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utlƤsas – ofta fƶr att bilen Ƥr ny eller att tillverkaren inte tillĆ„ter det. Bilen Ƥr provkƶrd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har pƄtagligt lƤgre kapacitet. Reducerad rƤckvidd och lƄngsammare laddning, sƤrskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfƤllen kan fƶrekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen ƄtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Laddkabel saknas till denna bil

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Mindre buckla stƶtfƄngare fram. Flertal stenskott stƶtfƄngare fram. Repa vƤnster insteg fram, Repa vƤnster bakskƤrm, Lackskada vƤnster trƶskel, Repa stƶtfƄngare bak. Lackskada hƶger bakdƶrr, lackskada baklucka

Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiƶr

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

FƄtal mƤrken, repor och flƤckar bagageutrymme. Innertak i bagageutrymme, smutsigt

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Lackskada pƄ fƤlg

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.

  • Dubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    20" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

  • SommardƤck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    20" Utan fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Ultimate Dark

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Head-up display

  • Lastskydd/lastnƤt

  • ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning

  • ParkeringsvƤrmare med tidur

  • Smartphone integration

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare1
  • RegistreringsnummerUFJ89A
  • ModellĆ„r2023
  • TillverkningsmĆ„nadnovember 2022
  • MƤtarstƤllning9 531 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1UZH5V8P1290397
  • Motoreffekt (bensin)310 hk (228 kW)
  • Motoreffekt (el)146 hk (107 kW)
  • Maxlastvikt426 kg
  • RƤckvidd WLTP8 mil

Kvdbils anlƤggning

UmeƄ

Adress:

KontaktvƤgen 3

90133 UmeƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt