Certifierad
“Denna Volvo XC60 Ultimate Dark med stark 350hk bensin/el-motor erbjuder en kraftfull, tyst och stabil körupplevelse med tydlig premiumkänsla. Den är rikligt utrustad med läderinredning, backkamera, öppningsbart panoramatak och head-up display som höjer både komfort och användarvänlighet. Kupén är rymlig, elegant och genomtänkt med fokus på kvalitet och moderna detaljer. En SUV som kombinerar prestanda, teknik och hög utrustningsnivå på ett imponerande sätt.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:
2023
ModellĂĄr
7 881 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Servicebok finns men är tom
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Lackskada på stötfångare fram
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
3 mm
3 mm
3 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Ultimate Dark
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Volvo On Call
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Filbytesvarnare
Head-up display
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Lastskydd/lastnät
LED-strĂĄlkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
USB-ingĂĄng
Ă–ppningsbart panoramatak
Bränsledriven värmare
4WD
360 kamera
Dela
7265353
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.