Volvo XC60

T6 AWD Recharge, Plus Dark
2023/16 619 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
285 500 kr
Med billĂĄn frĂĄn2 433 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln380 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

12 jan, 10:18

Höjdpunkter

“Volvo XC60 Plug-in hybrid med stark bensin/el-motor på 350hk. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, öppningsbart panoramatak, Volvo On Call och nyckellöst startsystem. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän november nästa år.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:

2023

ModellĂĄr

16 619 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Plus Dark

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Apple CarPlay

  • Pilot Assist

  • Akustikrutor

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerWAD92X
  • ModellĂĄr2023
  • TillverkningsmĂĄnadnovember 2022
  • Mätarställning16 619 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1UZH1V0P1294370
  • Motoreffekt (bensin)253 hk (186 kW)
  • Motoreffekt (el)146 hk (107 kW)
  • Maxlastvikt430 kg
  • Räckvidd WLTP8 mil

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt