āDenna Volvo XC60 med stark 350hk bensin/el-motor erbjuder en kraftfull, tyst och stabil kƶrupplevelse med premiumkƤnsla. Den Ƥr rikligt utrustad med GPS, backkamera, ƶppningsbart panoramatak och nyckellƶst startsystem som gƶr bĆ„de vardagsresor och lƤngre turer bekvƤma. Bilen Ƥr nybesiktigad och behƶver inte besiktas fƶrrƤn december 2027, samt Ƥr nyservad fƶr extra trygghet.ā
Kvdbil miljƶbil
En snƤllare bilaffƤr fƶr miljƶn.
Alla miljƶbilar pƄ Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC60 har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2023
ModellƄr
12 672 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hƶg kvarvarande kapacitet. RƤckvidd i nivƄ med bilens ursprungliga, laddning gƄr snabbt och god prestanda Ƥven vid kyla.
Batterier i detta intervall har pƄtagligt lƤgre kapacitet. Reducerad rƤckvidd och lƄngsammare laddning, sƤrskilt vid kyla.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfƤllen kan fƶrekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
BƤttre Ƥn normalt skick
Kommentar
FĆ„ lackskador
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
BƤttre Ƥn normalt skick
Kommentar
KlƤdsel smutsig fram
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
DƤckpar extradƤck, snedslitna
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
18" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
Odubbade vinterdƤck
3 mm
3 mm
3 mm
3 mm
18" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Panorama
Adaptiv farthƄllare
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Dƶdavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
FarthƄllare
Filbytesvarnare
FjƤrrlƄs
GPS
InfƤllbar dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
Kurvljus
Lastskydd/lastnƤt
LED-strƄlkastare
Nyckellƶst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Radio
RattvƤrme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
StolsvƤrme fram
SƤtesvƤrme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
Volvo On Call
Xenon-ljus
Ćppningsbart panoramatak
4WD
Dela
7265822
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.