Volvo XC60

T6 AWD Recharge, Core Bright
2023/6 385 mil/El/Bensin/Automat
  • TyresIconVinterdäck ingår
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
218 000 kr
Med billån från1 857 kr / mån
Pris i bilhandeln435 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

15 jan, 10:36

Höjdpunkter

Denna Volvo XC60 T6 AWD med stark 350hk bensin/el-motor erbjuder en tyst, kraftfull och stabil körupplevelse med tydlig premiumkänsla. Den är välutrustad med GPS, backkamera, öppningsbart panoramatak och nyckellöst startsystem som höjer både komfort och användarvänlighet. Kupén är rymlig och elegant med fokus på kvalitet och detaljer. Bilen är nybesiktigad till 2027-12-31.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:

2023

Modellår

6 385 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Service inom kort

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Bilen är delvis omlackerad med delvis dåligt utfört arbete. Fåtal stenskott, dörruppslag och repor

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spår av pälsdjur, päls/lukt. Klädsel smutsig. Plastkåpa vid lås, skadat. Repa på ratt. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Dörrpanel vänster bak skada

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Däckpar extradäck, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Odubbade vinterdäck

    3 mmErrorFilledIcon

    3 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon3 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Core Bright

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerMZZ85M
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadseptember 2022
  • Mätarställning6 385 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1UZH1VXP1264650
  • Motoreffekt (bensin)253 hk (186 kW)
  • Motoreffekt (el)146 hk (107 kW)
  • Maxlastvikt453 kg
  • Räckvidd WLTP8 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt