Volvo XC60

T5 FWD, Momentum Advance
2018/11 661 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
180 500 kr
Med billån från1 538 kr / mån
Pris i bilhandeln280 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

1 feb, 17:45

Höjdpunkter

Volvo XC60 SUV med stark bensinmotor på 250hk. Välutrustad med bland annat GPS, Volvo On Call, nyckellöst startsystem och adaptiv farthållare. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:

2018

Modellår

11 661 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Ena nyckel skadad

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Gummilist skadad bakdörrar, Några stenskott, dörruppslag och repor. Ingrodd smuts i lacken

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Missljud från plastdetaljer under provkörning. Detalj fast i 12v uttag

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Momentum Advance

  • Lastskydd/lastnät

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerWXX10C
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadjanuari 2018
  • Mätarställning11 661 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1UZ25BDJ1066923
  • Motoreffekt (bensin)250 hk (184 kW)
  • Maxlastvikt485 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,4 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)168 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt