“En Volvo XC60 från 2013 med dieselmotor. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare och dragkrok. Bilen har olovligen förts ut ur Sverige och registrerats i annat land. Därför är det EJ MÖJLIGT att registrera bilen i Sverige igen, vilket redan har prövats hos Transportstyrelsen. Bilen säljs därför som en RESERVDELSBIL.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:
2013
Modellår
24 287 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Startmotor missljud samt går ej ibland. Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Missljud koppling/svänghjul. Högt dieselknack från spridarna ibland under belastning av motorn
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Båda (S) skyltarna saknas. Servicelampa lyser. AC ur funktion. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Strålkastare otillräcklig ljusbild. Stötdämpare bak höger slut, Strålkastarglas, matta. Dragkroksnyckel saknas.Parkeringsvärmare ur funktion. Kupefläkt slutar fungera ibland
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stötfångare bak reflex skadad. Bakljus vänster, repa. Flertal lackskador, stenskott, bucklor och repor. Fåtal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Sliten inredning. Klädsel smutsig och skadad. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Momentum Reservdelsbil
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Avtagbar dragkrok
Elhiss bak
Parkeringssensorer fram
Antispinn
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
Parkeringsvärmare med tidur
Dela
7171299
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.