Volvo XC40

T4 FWD Twin Engine, Core Bright Läder
2023/5 295 mil/El/Bensin/Automat
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • TyresIconVinterdäck ingår
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
184 000 kr
Med billån från1 568 kr / mån
Pris i bilhandeln360 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 10:42

Höjdpunkter

En Volvo XC40 från 2023 med automatlåda och bensin/el-motor erbjuder en tyst, smidig och modern körupplevelse. Den är rikligt utrustad med GPS, backkamera och Volvo On Call som ger hög komfort och användarvänlighet. Kupén är rymlig, stilren och genomtänkt med fokus på praktisk funktion. Bilen är nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän november nästa år.

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC40 har följande förutsättningar:

2023

Modellår

5 295 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Odubbade vinterdäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Core Bright Läder

  • Lastskydd/lastnät

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerKYC53N
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadnovember 2022
  • Mätarställning5 295 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1XZBWV6P2994343
  • Motoreffekt (bensin)129 hk (95 kW)
  • Motoreffekt (el)82 hk (60 kW)
  • Maxlastvikt446 kg
  • Räckvidd NEDC5 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt