Volvo XC40

T2 FWD, Momentum Core
2022/10 421 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
130 000 kr
Med billån från1 108 kr / mån
Pris i bilhandeln260 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

21 jan, 09:54

Höjdpunkter

En Volvo XC40 från 2022 med automat och bensinmotor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, Volvo On Call, nyckellöst startsystem och assistanssystem. Behöver inte besiktas förrän mars 2027.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC40 har följande förutsättningar:

2022

Modellår

10 421 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Assistanssystemlampan lyser. Servicelampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Gummilist skadad , Fåtal bucklor/dörruppslag, Flertal lackskador

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Klädsel ytligt slitage fram vänster.Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Momentum Core

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerKFU299
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadjanuari 2022
  • Mätarställning10 421 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1XZL4VDN2734235
  • Motoreffekt (bensin)129 hk (95 kW)
  • Maxlastvikt502 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)147 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt