Volvo XC40

P6 Recharge, Core Edition Backkamera
2023/9 172 mil/El/Automat
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • TyresIconVinterdäck ingår
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
140 000 kr
Med billån från1 193 kr / mån
Pris i bilhandeln280 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

19 jan, 11:16

Höjdpunkter

Denna XC40 P6 Recharge erbjuder en tyst och följsam eldriven körupplevelse med hög komfort och modern teknik. Den kombinerar stilren design med smidig vardagsfunktion som gör varje resa både enkel och trivsam.

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo XC40 har följande förutsättningar:

2023

Modellår

9 172 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Bilen är matt i lacken, Flertal repor. Höger bakljus kondens

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Odubbade vinterdäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Core Edition Backkamera

  • Färddator

  • Värmepump

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerENY45A
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadjanuari 2023
  • Mätarställning9 172 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1XZEFV3P2038223
  • Motoreffekt (el)231 hk (170 kW)
  • Maxlastvikt433 kg
  • Räckvidd WLTP42 mil
  • Räckvidd stad WLTP59 mil

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt