“Volvo V70 kombi med stark dieselmotor på 175hk. En klassisk familjekombi.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo V70 har följande förutsättningar:
2010
Modellår
17 506 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Bilbatteri är dåligt, laddar ut ofta, eventuellt drar bilen tjuvström
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel, dosa trasig/ihoptejpad. Skyddsplåt vid avgassystem, fastsättning lös. Fälglåsnyckel, saknas. Öppningsknapp på bagagelucka kärvar/trög, Gasdämpare till bakluckan försämrad funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Emblem fram, skadat. Stenskott vindruta i synfält. Bakljus skadat höger sida. Bakljus skadat vänster sida. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor, repor och lackskador. Plastkåpa under motor skadad, Plastkåpa under bil sitter löst
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme, Klädsel ytligt slitage fram höger. Klädsel ytligt slitage fram vänster.Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Fälglåsnyckel saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Summum
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Klimatanläggning
Parkeringssensorer fram
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med tidur
Regnsensor
USB-ingång
Xenon-ljus
Dela
7265038
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.