Volvo V70

II 2.0F, Kinetic
2010/25 453 mil/Bensin/Etanol/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
27 500 kr
Med billån från234 kr / mån
Pris i bilhandeln50 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

27 jan, 17:04

Höjdpunkter

En Volvo V70 kombi från 2010 med automat och bensin/ethanol-motor. Standardutrustad. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo V70 har följande förutsättningar:

2010

Modellår

25 453 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Mindre oljeläckage, ej lokaliserat

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Spricka i instrumentpanelen. Ratt står snett. Strålkastarglas vänster, matt. Strålkastarglas höger, matt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Emblem fram, skadat. Lackskada på stötfångare fram. Ytrost tak, Lackskada vänster framskärm, Små sprickor i blinkersglas på vänster sida. Skada på stötfångaren bak. Ytrost höger bakskärm. Små sprickor i blinkersglas på höger sida, ytrost höger framskärm, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad, fram. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Kinetic

  • Lastskydd/lastnät

  • Färddator

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerGHD975
  • Modellår2010
  • Tillverkningsmånadfebruari 2010
  • Mätarställning25 453 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1BW044BA1151889
  • Motoreffekt (bensin)146 hk (107 kW)
  • Maxlastvikt604 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)210 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt