“Denna V60 Polestar T6 AWD erbjuder en sportig och följsam körupplevelse med kraftfull respons och trygg framkomlighet. Den kombinerar dynamisk design med hög komfort och modern teknik som gör varje resa både engagerande och trivsam. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2027.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo V60 har följande förutsättningar:
2017
Modellår
10 434 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden. Kondensor skadad
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Upprullningsdon förarplats, försämrad funktion. Strålkastarglas höger skadat/trasigt. Assistanssystemlampan lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram. Lackskada stötfångare bak. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Vindruta sliten
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Reglage för luftutblås trasigt, fram samt bak
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
1 st däck skadat. Fälgar på bilen kantstötta. 2 st däck skadade. Däckpar bak, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
4 mm
3 mm
4 mm
3 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Summum+ Taklucka
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Autobroms
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Taklucka
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Volvo On Call
Xenon-ljus
4WD
Dela
7264643
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.