Volvo V60

Polestar T6 AWD, Summum+ Taklucka
2017/10 434 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
188 500 kr
Med billån från1 606 kr / mån
Pris i bilhandeln340 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

12 jan, 10:54

Höjdpunkter

Denna V60 Polestar T6 AWD erbjuder en sportig och följsam körupplevelse med kraftfull respons och trygg framkomlighet. Den kombinerar dynamisk design med hög komfort och modern teknik som gör varje resa både engagerande och trivsam. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2027.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo V60 har följande förutsättningar:

2017

Modellår

10 434 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden. Kondensor skadad

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Upprullningsdon förarplats, försämrad funktion. Strålkastarglas höger skadat/trasigt. Assistanssystemlampan lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Skada stötfångare fram. Lackskada stötfångare bak. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Vindruta sliten

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Reglage för luftutblås trasigt, fram samt bak

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

1 st däck skadat. Fälgar på bilen kantstötta. 2 st däck skadade. Däckpar bak, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Summum+ Taklucka

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Taklucka

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare19
  • RegistreringsnummerLHA516
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadmars 2017
  • Mätarställning10 434 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1FWA0PCH1371648
  • Motoreffekt (bensin)367 hk (270 kW)
  • Maxlastvikt474 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)186 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt