Volvo V60

T4, Momentum
2020/8 390 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
141 500 kr
Med billån från1 206 kr / mån
Pris i bilhandeln280 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

27 jan, 11:06

Höjdpunkter

Volvo V60 kombi med stark motor på 190hk. Rikligt utrustad med bland annat GPS, Volvo On Call, nyckellöst startsystem, assistanssystem och adaptiv farthållare.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo V60 har följande förutsättningar:

2020

Modellår

8 390 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spricka i vindruta. Skada vänster tröskel, Fåtal rostangrepp, Flertal lackskador, stenskott och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig fram

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Torrsprickor i 4 däck Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Momentum

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerSRB37C
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadmars 2020
  • Mätarställning8 390 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1ZWAKVDL1389423
  • Motoreffekt (bensin)190 hk (140 kW)
  • Maxlastvikt488 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)154 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Arboga

Adress:

Besiktningsgatan 2

73248 Arboga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt