“Denna V60 D3 Cross Country ger en trygg och följsam körupplevelse med robust framkomlighet och bekväm komfort. Den kombinerar rymlig flexibilitet med stilren design och modern teknik som gör varje resa både enkel och inspirerande.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo V60 Cross Country har följande förutsättningar:
2018
Modellår
16 598 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Rost på bromsskivor som inte påverkar bromsverkan
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Dragkrok demonterbar låst, går ej att demontera. Strålkastarglas, matta. Sitter blixtljus i fronten samt i bakrutan
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp. Flertal lackskador. Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Dörrpanel vänster bak skada
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälglåsnyckel saknas. 1st extradäck skadade, Däckpar extradäck, snedslitna. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Alkolås
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Autobroms
Avtagbar dragkrok
Bluetooth
CD-Stereo
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
Adaptiv farthållare
AUX-ingång
Elhiss bak
Filbytesvarnare
Kurvljus
Radio
Stolsvärme fram
Volvo On Call
Dela
7265316
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.