“Denna Volvo V60 Cross Country från 2018 erbjuder en trygg och komfortabel körupplevelse med automatlåda och effektiv dieselmotor. Den robusta designen kombineras med god markfrigång och stabila köregenskaper som passar alla väglag. Välutrustad med dragkrok och adaptiv farthållare för hög säkerhet och bekvämlighet. En mångsidig och praktisk kombi som fungerar lika bra i vardagen som på längre resor.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo V60 Cross Country har följande förutsättningar:
2018
ModellĂĄr
23 255 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Ratt står lite snett. Varnar för fel på larmsystemet service erfodras
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Missljud/kärvar vid öppning/stängning höger bakdörr. Spår efter tidigare dekor, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Fåtal rostangrepp,
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel sliten fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Trasiga inredningsdetaljer. Bilen luktar avgaser i kupé efter gaspådrag. Plastdetalj nackstöd vänster bak saknas
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar fram, snedslitna. Däckpar bak, snedslitna. kantstötta fälgar till extradäck Ventil saknas på 2 av däcken
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
2 mm
3 mm
4 mm
1 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
3 mm
2 mm
3 mm
17" alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Momentum
AlkolĂĄs
Antisladdsystem
Autobroms
Bluetooth
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Start/Stopp-funktion
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
Xenon-ljus
Adaptiv farthĂĄllare
AUX-ingĂĄng
Avtagbar dragkrok
CD-Stereo
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Filbytesvarnare
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
USB-ingĂĄng
Volvo On Call
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265313
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.