“Volvo V40 halvkombi med stark dieselmotor på 177hk. Rikligt utrustad med bland annat backkamera, Volvo On Call, nyckellöst startsystem och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo V40 har följande förutsättningar:
2013
ModellĂĄr
18 746 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Koppling tar högt upp. Tickande ljud i motorrum. Oljefukt. Bilen går upp i temperatur väldigt långsamt
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Parkeringsvärmare med tidur, ur funktion. Strålkastare höger kondens. Strålkastare vänster kondens. Strålkastarglas höger, slitet. Volvo on call är inaktiverad, bränsle värmaren ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp, Höger bakljus kondens
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Blinkersspaken känns väldigt glappig/lös
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
5 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Kinetic
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Parkeringsvärmare med tidur
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingĂĄng
Antisladdsystem
AUX-ingĂĄng
Elhiss bak
FarthĂĄllare
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
Sätesvärme bak
Volvo On Call
Dela
7266926
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.