Testad
“Här har vi en BMW X3 xDrive20d F25, utrustad med GPS, parkeringssensorer fram och bak samt Xenon-ljus för ökad komfort. Modellen erbjuder delädersäten, farthållare, Bluetooth och USB-anslutning tillsammans med automatväxel för smidiga växlingar. Ett trevligt alternativ för den som vill ha praktiska funktioner — Besiktigad till februari 2027.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW X3 har följande förutsättningar:
2012
Modellår
23 408 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Oljefukt. Varningslampa för ”Drivlina” lyser
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg bak behöver bytas, Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Elhiss vänster fram missljud. Servicelampa lyser. AC ur funktion. Ska man öppna bakluckan måste man trycka på knappen på nyckeln annars går det inte. Knappen på bakluckan fungerar ej
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster. Cigarettändare sitter fast i cigguttaget
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
AC
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Kurvljus
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
4WD
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.
Dela
7272745
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.