BMW X3

M Competition, G01
2020/8 541 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
300 000 kr
Med billån från2 556 kr / mån
Pris i bilhandeln600 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

21 jan, 10:26

Höjdpunkter

Denna BMW X3 M Competition från 2020 är en high-performance SUV med kraftfull motor och sportig köregenskaper. En bil för dig som vill ha maximal dynamik, aggressiv design och en engagerande körupplevelse.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW X3 har följande förutsättningar:

2020

Modellår

8 541 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    20" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Head-up display

  • Lastskydd/lastnät

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Driving Assistant Plus

  • Merino läderklädsel

  • Akustikrutor

  • Harman Kardon Sound System

  • Belysningspaket

  • Connected Drive Services

  • 360 kamera

  • Connected Drive

  • Parking assitance plus

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare9
  • RegistreringsnummerCXZ22J
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadjuli 2019
  • Mätarställning8 541 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBSTS0105LLS73405
  • Motoreffekt (bensin)510 hk (375 kW)
  • Maxlastvikt385 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)10,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)239 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt