“Denna BMW X3 M Competition från 2020 är en high-performance SUV med kraftfull motor och sportig köregenskaper. En bil för dig som vill ha maximal dynamik, aggressiv design och en engagerande körupplevelse.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW X3 har följande förutsättningar:
2020
Modellår
8 541 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
6 mm
7 mm
6 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
21" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Filbytesvarnare
Head-up display
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Rattvärme
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
Driving Assistant Plus
Merino läderklädsel
Akustikrutor
Harman Kardon Sound System
Belysningspaket
Connected Drive Services
4WD
360 kamera
Connected Drive
Parking assitance plus
Dela
7266494
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.