Certifierad
“BMW iX med stark elmotor på 520hk. Välutrustad med bland annat panoramatak, GPS, backkamera, justerbar luftfjädring och nyckellöst startsystem. Behöver inte besiktas förrän september 2027.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW iX har följande förutsättningar:
2023
Modellår
5 694 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Spår av pälsdjur, päls/lukt. Invändigt fåtal repor, fläckar och märken
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
21" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Auto hold
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Infällbar dragkrok
Klimatanläggning
Laser-strålkastare
Luftfjädring (justerbar)
Parkeringssensorer bak
Värmekomfortpaket
4WD
360 kamera
Assistanssystem
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Filbytesvarnare
Head-up display
Isofix bak
Lastskydd/lastnät
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Komfortåtkomst
Parkeringsassistentssystem Plus
Förarassistanssystem plus
DAB mottagarmodul
Harman Kardon surroundljudsystem
Connected Drive Services
Connected Package Professional
Dela
7265088
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.