“Denna BMW 750 Li xDrive från 2016 är en lyxig och rymlig sedan med kraftfull motor, fyrhjulsdrift och kompromisslös komfort. En bil för dig som vill ha elegant design, förstklassig teknik och en sofistikerad körupplevelse.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW 7-serien har följande förutsättningar:
2016
Modellår
9 440 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Några stenskott, dörruppslag och repor. Höger fram och bakdörr vågigt i plåten
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Pure Excellence
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladd
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Elstol passagerarplat
Extra mediaskärmar
Filbytesvarnare
Head-up display
Infällbar dragkrok
Klimatanläggning
Adaptiva LED-strålkastare
Luftfjädring (justerbar)
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Ventilerade framsäten
Öppningsbart panoramatak
Executive Drive Pro
Komfortåtkomst
Dörr Soft-close automatic
Exteriördesign Pure Excellence
Sky Lounge
Komfortsäte med minne
Executive Lounge Seating
Värmekomfortpaket
Ambient Air Paket
Massagefunktion bak
Massagefunktion förrare och passagerare fram
Helljusassistent
Driving Assistant Plus
Surround View
Navigation Professional
Connected Drive Services
Executive Lounge
4WD
360 kamera
Bowers & Wilkins High End Sound System
Interiördesign Pure Excellence
Ventilerade säten
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266523
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.