BMW 7-serien

750Li xDrive Sedan, G11, Pure Excellence
2016/9 440 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
210 000 kr
Med billån från1 789 kr / mån
Pris i bilhandeln420 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

2 feb, 09:07

Fast pris
Fast pris inkl. moms
425 000 kr
Med billån från3 621 kr / mån
Pris i bilhandeln420 000 kr

Fast pris stängs:

31 jan, 09:03

Höjdpunkter

Denna BMW 750 Li xDrive från 2016 är en lyxig och rymlig sedan med kraftfull motor, fyrhjulsdrift och kompromisslös komfort. En bil för dig som vill ha elegant design, förstklassig teknik och en sofistikerad körupplevelse.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW 7-serien har följande förutsättningar:

2016

Modellår

9 440 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Några stenskott, dörruppslag och repor. Höger fram och bakdörr vågigt i plåten

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    20" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Pure Excellence

  • Antisladd

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Extra mediaskärmar

  • Head-up display

  • Adaptiva LED-strålkastare

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Ventilerade framsäten

  • Executive Drive Pro

  • Komfortåtkomst

  • Dörr Soft-close automatic

  • Exteriördesign Pure Excellence

  • Sky Lounge

  • Komfortsäte med minne

  • Executive Lounge Seating

  • Värmekomfortpaket

  • Ambient Air Paket

  • Massagefunktion bak

  • Massagefunktion förrare och passagerare fram

  • Helljusassistent

  • Driving Assistant Plus

  • Surround View

  • Navigation Professional

  • Connected Drive Services

  • Executive Lounge

  • 360 kamera

  • Bowers & Wilkins High End Sound System

  • Interiördesign Pure Excellence

  • Ventilerade säten

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare22
  • RegistreringsnummerJBD433
  • Modellår2016
  • Tillverkningsmånadaugusti 2015
  • Mätarställning9 440 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBA7F210XGG381751
  • Motoreffekt (bensin)449 hk (330 kW)
  • Maxlastvikt405 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)197 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt