“Denna BMW 530e xDrive Touring M Sport från 2023 kombinerar kraftfull och effektiv plug-in hybridteknik med fyrhjulsdrift för en balanserad och följsam körupplevelse. Den sportiga M Sport-designen förstärker bilens dynamik samtidigt som interiören erbjuder hög komfort och premiumkänsla. En välutrustad och mångsidig bil som förenar prestanda, funktionalitet och stil. Bilen behöver inte besiktas förrän juli nästa år och nyservad i januari 2026.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW 5-serien har följande förutsättningar:
2023
Modellår
10 252 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Ratt står lite snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Några lackskador
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
1st extradäck skadade, Lackskada på fälg till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
2 mm
2 mm
2 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
M Sport Läder
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Harman Kardon surroundljudsystem
Connected Package Professional
Telefoni med sladdlös laddning
BMW Live förarplats Professional
M Shadow Line med utökad omfattning
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267356
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.