Sänkt pris

BMW 5-serien

530e xDrive Touring, G31 12kWh LCI, M Sport Helläder
2022/9 167 mil/El/Bensin/Automat
CertifiedIcon

Certifierad Plus

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
305 500 kr
Med billån från2 603 kr / mån
Pris i bilhandeln380 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

5 feb, 10:10

Fast pris
Fast pris inkl. moms
349 000 kr

354 900 kr

Med billån från2 973 kr / mån
Pris i bilhandeln380 000 kr

Fast pris stängs:

3 feb, 10:06

Höjdpunkter

Denna 530e xDrive Touring med cognacsfärgad helläderinredning är en laddhybrid som erbjuder en tyst och följsam körupplevelse med självsäker fyrhjulsdrift. Den kombinerar sportig M Sportpaket med modern teknik och hög komfort med elektriska komfortstolar som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän november nästa år.

CertifiedIcon

Certifierad Plus

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

  • Kaross och interiör bedöms vara i bättre än normalt skick

Läs mer om Certifierad Plus här

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW 5-serien har följande förutsättningar:

2022

Modellår

9 167 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Däckpar på bil, skadade. Fälgar på bilen kantstötta. Däckpar extradäck, snedslitna. Olika fabrikat på extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

M Sport Helläder

  • Elektriska komfortstolar med minnesfunktion

  • Head-up display

  • Lastskydd/lastnät

  • Adaptiv LED-strålkastare

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

  • Harman Kardon surroundljudsystem

  • DAB mottagarmodul

  • Parkeringsassistentsystem

  • Driving Assistant

  • BMW display key

  • M Sportpaket

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerDLG75R
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadjuni 2022
  • Mätarställning9 167 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBA31CG06NCL02316
  • Motoreffekt (bensin)184 hk (135 kW)
  • Motoreffekt (el)109 hk (80 kW)
  • Maxlastvikt482 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt