BMW 5-serien

530e xDrive Touring, G31 12kWh LCI
2022/8 614 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
230 500 kr
Med billån från1 964 kr / mån
Pris i bilhandeln325 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 10:06

Höjdpunkter

BMW 530e kombi Plug-In hybrid med stark motor på 292hk. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera, öppningsbart panoramatak, nyckellöst startsystem och assistanssystem. Behöver inte besiktas förrän februari 2027.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW 5-serien har följande förutsättningar:

2022

Modellår

8 614 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar. 

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fälglåsnyckel, saknas

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Bilen är delvis omlackerad. Flertal repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Insynsskydd, skadat. Klädsel ytligt slitage fram. Inredningsdetalj är trasig. Dörrpanel vänster bak skada

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Fälglåsnyckel saknas

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Head-up display

  • Adaptiva LED-strålkastare

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

  • Xtraboost

  • Komfortsäte med minne

  • Utökat spegelpaket

  • Förarassistanssystem Professional

  • Parkeringsassistentsystem

  • Harman Kardon surroundljudsystem

  • Connected Drive Services

  • Connected Package Professional

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerSHC97A
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånaddecember 2021
  • Mätarställning8 614 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBA31CG04NCJ72262
  • Motoreffekt (bensin)184 hk (135 kW)
  • Motoreffekt (el)109 hk (80 kW)
  • Maxlastvikt475 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt