Testad
“En BMW 520d Touring som bjuder på en fin kombination av komfort och praktiska egenskaper, med attraktiv utrustning som Bluetooth, avtagbar dragkrok, Hifi System Professional,parkeringssensorer fram och bak samt eldriven baklucka. Bilen är svart metallic med helläderinteriör och har mycket att erbjuda för dig som söker en trivsam vardagsbil med premiumkänsla. Besiktigad till september 2026.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW 5-serien har följande förutsättningar:
2013
Modellår
25 525 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Bilen ska enligt uppgift ha en motoroptimering till 200hk
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bakaxel oljeläckage. Knappar till justering av backspeglar kärvar. Dragkroksnyckel sitter fast, går att demontera och montera dragkrok
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Lackskada på stötfångare fram. Buckla höger bakdörr
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Bluetooth
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
Avtagbar dragkrok
HiFi-system Professional
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.
Dela
7274798
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.