“BMW 3-serien kombi med stark bensinmotor på 245hk. Rikligt utrustad med bland annat nyckellöst startsystem, assistanssystem och fyrhjulsdrift.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW 3-serien har följande förutsättningar:
2014
Modellår
10 186 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Skramlande ljud i motorrum
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Vinterdäck saknar däcktrycksgivare
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor, repor och lackskador, Flertal rostangrepp
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Isofix vänster bak täcklock saknas. Isofix mitten bak täcklock saknas. Isofix höger bak täcklock saknas. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
18" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Luxury Line
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
4WD
Dela
7266658
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.