BMW 3-serien

328i xDrive Touring, F31, Luxury Line
2014/10 186 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
98 000 kr
Med billån från835 kr / mån
Pris i bilhandeln195 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

19 jan, 19:21

Fast pris
Fast pris inkl. moms
175 000 kr
Med billån från1 491 kr / mån
Pris i bilhandeln195 000 kr

Fast pris stängs:

17 jan, 19:17

Höjdpunkter

BMW 3-serien kombi med stark bensinmotor på 245hk. Rikligt utrustad med bland annat nyckellöst startsystem, assistanssystem och fyrhjulsdrift.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW 3-serien har följande förutsättningar:

2014

Modellår

10 186 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Skramlande ljud i motorrum

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Vinterdäck saknar däcktrycksgivare

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor, repor och lackskador, Flertal rostangrepp

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Isofix vänster bak täcklock saknas. Isofix mitten bak täcklock saknas. Isofix höger bak täcklock saknas. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Klädsel skadad fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Luxury Line

  • Lastskydd/lastnät

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare8
  • RegistreringsnummerEJW424
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadjuni 2014
  • Mätarställning10 186 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBA3H5109EF279077
  • Motoreffekt (bensin)245 hk (180 kW)
  • Maxlastvikt475 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)162 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt