“Denna Passat Alltrack är en robust kombi som erbjuder trygg fyrhjulsdrift och följsam komfort på alla underlag. Den kombinerar rymlig känsla med modern teknik och stilren design som gör varje resa både enkel och inspirerande.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:
2017
Modellår
20 216 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Lock till vätskebehållare saknas
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Dragkrok fällbar går ej att fälla ut/fälla in, varningslampa lyser. Missljud framvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Lock strålkastarspolning skadad höger fram. Stenskott vindruta i synfält. Spår efter tidigare dekor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
7 mm
4 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Dragpaket
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare High med dynamiskt kurvljus
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Dragpaket
Executive paket Business
Ambientebelysning
Smartphone integration
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267616
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.