“Volkswagen Passat 2.0 TDI Sportscombi 4MOTION 2016 är en rymlig och mångsidig kombi med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Effektiv dieselmotor kombinerar låg förbrukning med gott driv, medan komfortabel interiör och generöst bagageutrymme gör den perfekt för både vardag och längre resor. Modern teknik och praktiska funktioner skapar en bekväm och funktionell körupplevelse.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:
2016
Modellår
21 764 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Spolarvätskebehållare, Lock skadat/saknas. Adblue-läckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås, knappar trasiga. Nyckel, dosa trasig/ihoptejpad. Service inom kort. Spricka vindruta i synfält. Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Adaptiv farthållare aktiveras ej.En fjärr ur funktion och en fjärr visuellt trasig
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten. Flertal lackskador, rostangrepp, lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Trasiga inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 4 däck, Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Executive Pano GPS
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
Ambientebelysning
Keyless Access
Navigations Discover Media
Dragpaket
Akustiksidorrutor
Executive
Läderklädsel Nappa
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266409
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.