“En Volkswagen Passat kombi från 2013 med automat och bensin/gas-motor. Detta är en bil med väsentliga tekniska anmärkningar. Vi uppmanar dig att noga läsa igenom såväl tekniska som visuella anmärkningar och studera de anmärkningsbilder som finns.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:
2013
Modellår
16 476 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Kondensor skadad
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
ABS-lampan lyser
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Däcktrycksövervakningslampa lyser. Aktivt Kurvljus ur funktion, Spricka vindruta i synfält. Strålkastarglasen matta. Varningslampa för styrservo lyser. Antisladd lyser. Farthållare ur funktion. Kåpa för bogserögla saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Grill är skadad. Skada stötfångare fram. Buckla motorhuv. Repor vindruta. Rostangrepp tak, Flertal dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp, Fåtal lackskador, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Trasiga inredningsdetaljer. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
5 mm
6 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Auto hold
Backkamera
CD-Stereo
Elhiss fram
Farthållare
GPS
Isofix bak
Kurvljus
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Urkopplingsbar passagerarairbag
Öppningsbart panoramatak
Antisladdsystem
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss bak
Elspeglar
Fjärrlås
Infällbar dragkrok
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
Panoramatak
Parkeringssensorer fram
Stolsvärme fram
Xenon-ljus
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267451
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.