Volkswagen Passat

1.4 TSI EcoFuel Variant, Läder, Kamera, Drag
2011/28 248 mil/Bensin/Gas/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
17 500 kr
Pris i bilhandeln40 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

27 jan, 18:50

Höjdpunkter

En Volkswagen Passat kombi från 2011 med automatlåda och bensin/gas-motor. Utrustad med bl.a. backkamera och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år. God servicehistorik och servad senast på 27796 mil.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:

2011

Modellår

28 248 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud drivrem vid kallstart

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud framvagn ej lokaliserat. Xenonljus vänster flimrar sporadiskt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta. Spricka i bakljus höger sida. Flertal rostangrepp, Kaross, några skadade plastdetaljer. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete. Bakrutetorkare saknas

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Del utav inredningen bagage saknas

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

1 st däck skadat. Centrumkåpa till extradäck saknas, Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Läder, Kamera, Drag

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerSYO689
  • Modellår2011
  • Tillverkningsmånadapril 2011
  • Mätarställning28 248 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZ3CZBE387038
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Motoreffekt (gas)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt523 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,8 l/100 km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt