Volkswagen Passat

1.4 Plug-in-Hybrid Sportscombi, Kamera Drag
2017/12 208 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
88 000 kr
Med billån från749 kr / mån
Pris i bilhandeln175 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

21 jan, 19:00

Höjdpunkter

Denna Passat GTE från 2017 kombinerar effektiv plug-in hybridteknik med en stark motor på 218hk för både låg förbrukning och god prestanda. Den rymliga kombi-karossen ger generöst med plats för både passagerare och packning, vilket gör den idealisk för både vardag och långresor. Utrustad med modern teknik och funktioner som höjer både komfort och körglädje. En mångsidig och välbalanserad bil som levererar både ekonomi och körkomfort. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:

2017

Modellår

12 208 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar. 

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Stenskott vindruta utanför synfält. Karosskada vänster sidospegel, Flertal lackskador, bucklor och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Dörrhandtag är skadat

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Kamera Drag

  • Lastskydd/lastnät

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerYGL932
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadseptember 2016
  • Mätarställning12 208 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZ3CZHE054050
  • Motoreffekt (bensin)156 hk (115 kW)
  • Motoreffekt (el)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt438 kg
  • Räckvidd NEDC5 mil

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt