Volkswagen Passat

1.4 Plug-in-Hybrid Sportscombi, GTE Executive Business
2018/17 255 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
88 500 kr
Med billĂĄn frĂĄn754 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln176 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

11 jan, 17:52

Höjdpunkter

“Volkswagen Passat GTE Sportscombi 2018 är en praktisk och effektiv plug-in hybridkombi som kombinerar låg förbrukning med god prestanda. Rymlig interiör och stort bagage gör den idealisk för både vardag och längre resor, medan modern teknik och bekväm komfort höjer upplevelsen.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:

2018

ModellĂĄr

17 255 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Missljud från el-baklucka öppning/stängning

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. FĂĄtal rostangrepp och lackskador. Ingrodd smuts i lacken

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

GTE Executive Business

  • Lastskydd/lastnät

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerYOK747
  • ModellĂĄr2018
  • TillverkningsmĂĄnadjuni 2017
  • Mätarställning17 255 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZ3CZJE020136
  • Motoreffekt (bensin)156 hk (115 kW)
  • Motoreffekt (el)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt0 kg
  • Räckvidd NEDC5 mil

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt