Volkswagen Passat

1.4 GTE Sportscombi, Executive Business
2021/12 262 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
110 000 kr
Med billån från937 kr / mån
Pris i bilhandeln220 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 11:33

Höjdpunkter

En Volkswagen Passat GTE från 2021 med automat och bensin/el-motor erbjuder en komfortabel och ekonomisk körupplevelse med både el- och bensindrift. Välutrustad med GPS, backkamera och dragkrok för hög funktionalitet och trygghet. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän i januari nästa år. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:

2021

Modellår

12 262 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Rost på bromsskivor fram som inte påverkar bromsverkan

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Hjulvibrationer

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Glasruta vänster höger fram repa. Fåtal rostangrepp, Bakljus höger, repa

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Torrsprickor i 4 däck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Executive Business

  • Lastbågar

  • Lastskydd/lastnät

  • Smartphone integration

  • Ambientebelysning Plus

  • Dragpaket

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerMOO232
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadoktober 2020
  • Mätarställning12 262 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZ3CZME030653
  • Motoreffekt (bensin)156 hk (115 kW)
  • Motoreffekt (el)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt451 kg
  • Räckvidd WLTP6 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Karlstad

Adress:

Rattgatan 2

65341 Karlstad

BackToTopIcon
ContactIconKontakt