“Volkswagen Passat 1.4 GTE Sportscombi 2020 Executive Business är en välutrustad och ekonomisk plug-in hybridkombi med låg förbrukning och flexibel körning. Rymlig kupé och generöst bagageutrymme gör den perfekt för vardag och längre resor. Komfort, modern teknik och funktionalitet i ett attraktivt paket.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Passat har följande förutsättningar:
2020
Modellår
14 737 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal bucklor/dörruppslag, Bilen har polerbara tvättrepor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken.Insynsskydd medföljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 4 extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
3 mm
3 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
4 mm
3 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Executive Business
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antispinn
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
IQ Matrix LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Dragpaket
Dynamic Light Assist
Dela
7265972
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.