“Audi A4 2.0 TDI Avant quattro 2016 är en praktisk och välbalanserad kombi med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Effektiv dieselmotor kombinerar låg förbrukning med bra kraft, samtidigt som rymlig kupé och generöst bagageutrymme gör den idealisk för både vardag och längre resor. Modern teknik och komfort gör varje tur bekväm och funktionell.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi A4 har följande förutsättningar:
2016
Modellår
15 317 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Spår av skadedjur motorutrymmet. Startar endast med booster, verkar som att batteriet inte tar emot laddning och behöver bytas
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Upprullningsdon passagerarplats, försämrad funktion. Service inom kort. Kupéfläkt sporadiskt ur funktion. Torkarblad utslitna fram. Missljud framvagn ej lokaliserat. Varnar sporadiskt för ratt styrningsfel. Bakrutevärmare och spegelvärmare ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten. Stenskott i vindruta. Flertal stenskott och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Innertak, skadat i bagage. Spår av pälsdjur. Solskyddsfilm skadad, bakruta. Doft av parfym i bilen
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Centrumkåpa till extradäck saknas, Däckpar extradäck, snedslitna. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
4 mm
3 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Proline Edition
Antispinn
Autobroms
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Ljuspaket
Proline Edition
4WD
Dela
7266088
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.