“Denna Volkswagen UP! halvkombi med gasmotor erbjuder en ekonomisk och miljövänlig körning, samtidigt som GPS och den smarta storleken gör den perfekt för både stad och vardag. Nybesiktigad och med godkänd kontroll ända till mars nästa år ger den ett tryggt och bekymmersfritt ägande.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen UP! har följande förutsättningar:
2015
Modellår
3 707 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador. Spår efter tidigare dekor
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig fram
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
9 mm
8 mm
9 mm
14" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
5 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Dela
7266478
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.