“En Volkswagen Transporter T6.1 från 2020 med automatlåda och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat backkamera, dragkrok, fyrhjulsdrift och assistanssystem. Bilen behöver inte besiktas förrän oktober nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Transporter har följande förutsättningar:
2020
Modellår
6 539 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Några stenskott, dörruppslag och repor. Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Skyddslist vänster framdörr saknas
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av tidigare utrustning
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
7 mm
8 mm
17" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
7 mm
6 mm
7 mm
17" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Verkstad DSG
AC
Antispinn
Backkamera
Backsensorer
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Färddator
Radio
Stolsvärme fram
Alkolås
Assistanssystem
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
LED-strålkastare
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Micro
Verkstadsinredning
4WD
Dela
7265819
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.