Volkswagen Transporter

T6 2.0 TDI BMT, Reparationsobjekt
2018/16 326 mil/Diesel/Manuell
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
0 kr
Pris i bilhandeln230 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

21 jan, 10:48

Höjdpunkter

En Volkswagen Transporter Pickup från 2018 med dieselmotor. Utrustad med bland annat dragkrok. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Transporter har följande förutsättningar:

2018

Modellår

16 326 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Rasslande ljud i motorrum. Vinande ljud i motorrum. Motor går ojämt. Motorlampan lyser. Glödstifts/glödningslampa lyser. Koppling tar högt upp. P.g.a hur motorn låter och alla varningslampor rekommenderar vi att bilen hämtas med transport

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Bränslevärmare med tidur, ur funktion. Varnar för lampfel. Servicelampa lyser. Spricka vindruta utanför synfält. Start/Stop ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal bucklor och lackskador, Flertal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Stenskott vindruta i synfält. Ligger kåpor till underrede på flaket. Sidovägarna går ej att fälla ner pga trasiga handtag

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Sliten inredning. Innertak, smutsigt. Spår av mögel. Dålig lukt i bilen. Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    16" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerNKT265
  • KörförbudJa
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadjanuari 2018

Teknisk data

  • ChassinummerWV3ZZZ7JZJX022100
  • Motoreffekt (diesel)102 hk (75 kW)
  • Maxlastvikt760 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)6,6 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)173 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Brännbacken)

Adress:

Brännbacksvägen 4

18491 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt