“En Volkswagen Transporter Pickup från 2010 med dieselmotor. Utrustad med bland annat, 5 sittplatser och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Transporter har följande förutsättningar:
2010
Modellår
15 180 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Kran delvis ur funktion. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs Brister: 2 PARKERINGSBROMS BROMSVERKAN (1.4) OTILLRÄCKLIG Anmärkningar: 2X POSITIONSLYKTA (4.2)
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas. Parkeringsbroms bromsverkan otillräcklig
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Upprullningsdon bilbälte bak mittre, ur funktion. Parkeringsvärmare med tidur, ur funktion. Knappar till elhiss trasiga. Radio, CD-stereo, ur funktion. Servicelampa lyser. Dammskydd till stötdämpare skadade bak, Drivknutsdamask höger fram skadad. Skyddsplåt vid avgassystem skadad. Avgassystem, flexrör skadat/fransar. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Positionsljus höger fram ur funktion. Nyckelspjut saknas 1st nyckel. Yttertemperatur mätare ur funktion. Stödben fungerar. Kran delvis ur funktion, går att rotera samt höja/sänka men ej förlänga. Bakre lämmen går ej att öppna
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Blinkers på vänster framskärm har kondens i sig, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Flertal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor, Flertal lackskador
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Sliten inredning. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Sliten inredning. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
6 mm
7 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
8 mm
5 mm
8 mm
17" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
5-sits, kran, Drag
Antisladdsystem
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267386
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.