Volkswagen Touareg

R V6 TSI e-Hybrid 4Motion, R
2021/12 502 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
244 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn2 079 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln489 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

22 jan, 10:36

Höjdpunkter

“En Volkswagen Touareg R V6 med stark 462hk-motor erbjuder en kraftfull och sofistikerad körupplevelse med hög komfort. Den är välutrustad med GPS, backkamera, justerbar luftfjädring, öppningsbart panoramatak och nyckellöst startsystem som höjer både funktion och lyxkänsla. Kupén är rymlig och elegant med tydlig premiumkaraktär. En modell som kombinerar prestanda, modern teknik och praktisk användbarhet på ett imponerande sätt.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Touareg har följande förutsättningar:

2021

ModellĂĄr

12 502 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Strålkastare höger kondens

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Torrsprickor i 4 däck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    22" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

R

  • Adaptiv farthĂĄllare

  • Antisladdsystem

  • Assistanssystem

  • Auto hold

  • Backkamera

  • Bluetooth

  • Dödavinkelvarnare

  • Eldriven baklucka

  • Elhiss bak

  • Elhiss fram

  • Elinfällbara speglar

  • Elstol med minnesfunktion förarplats

  • Elstol passagerarplats

  • Filbytesvarnare

  • FjärrlĂĄs

  • GPS

  • Head-up display

  • Infällbar dragkrok

  • Isofix bak

  • Klimatanläggning

  • LED-strĂĄlkastare

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Nyckellöst startsystem

  • Parkeringssensorer bak

  • Parkeringssensorer fram

  • Radio

  • Rattvärme

  • Regnsensor

  • Stolsvärme fram

  • Urkopplingsbar passagerarairbag

  • USB-ingĂĄng

  • Ă–ppningsbart panoramatak

  • 4WD

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerSFE96P
  • ModellĂĄr2021
  • TillverkningsmĂĄnadoktober 2020
  • Mätarställning12 502 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVGZZZCRZMD008940
  • Motoreffekt (bensin)340 hk (250 kW)
  • Motoreffekt (el)136 hk (100 kW)
  • Maxlastvikt444 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt