āVolkswagen ID.4 med stark elmotor pĆ„ 204hk. VƤlutrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellƶst startsystem, assistanssystem och dragkrok. Bilen behƶver inte besiktas fƶrrƤn januari nƤsta Ć„r.ā
Kvdbil miljƶbil
En snƤllare bilaffƤr fƶr miljƶn.
Alla miljƶbilar pƄ Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen ID.4 har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2023
ModellƄr
14 420 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hƶg kvarvarande kapacitet. RƤckvidd i nivƄ med bilens ursprungliga, laddning gƄr snabbt och god prestanda Ƥven vid kyla.
Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt Ƥr rƤckvidd och laddningshastighet nƄgot reducerade.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar som den ska.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
BƤttre Ƥn normalt skick
Kommentar
FƄtal lackskador, SpƄr efter tidigare dekor, SpƄr efter tidigare utrustning utvƤndigt. Sliten dubb
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt nƄgra repor, flƤckar och mƤrken. SpƄr av tidigare utrustning
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
19" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
19" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Comfort Plus, Pro
Adaptiv farthƄllare
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Dƶdavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
FarthƄllare
Filbytesvarnare
FjƤrrlƄs
GPS
InfƤllbar dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
Lastskydd/lastnƤt
LED-strƄlkastare
Nyckellƶst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
RattvƤrme
Regnsensor
Smartphone integration
StolsvƤrme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
360 kamera
Funktioner som bygger pƄ 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nƤtverk stƤngs ner av operatƶrerna.
Dela
7266749
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.