Testad
“Här presenterar vi en Volkswagen Eos Cabriolet med manuell växellåda och mörkgrå metallic. Interiören i helläder ger en trivsam känsla, och utrustningen omfattar taklucka, farthållare, klimatanläggning och antisladdsystem. Besiktigad till juni 2027”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Eos har följande förutsättningar:
2006
Modellår
7 173 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Fuktar vatten från termostaten
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Drivknutsdamask vänster/höger fram fastsättning lös. Ratt står lite snett. Strålkastarglas matta
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Ytrost tak, Övre bromsljus repor. Flertal stenskott och repor, Fåtal rostangrepp, Missljud när man öppnar och stänger takluckan
Stenskott i front och något sliten vindruta är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Knappande missljud ifrån instrumentpanelen hörs mest vid stillastående, dörrsidor båda dörrar lite lösa
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
4 mm
5 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Radio
Stolsvärme fram
Taklucka
Xenon-ljus
Antisladdsystem
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Vad kostar transporten?
Priset beräknas utifrån privatperson.
Dela
7277985
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.