“En Volkswagen Crafter transportbil från 2021 med automatlåda och elmotor. Utrustad med bl.a. backkamera. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Crafter har följande förutsättningar:
2021
Modellår
4 434 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Vinande lagerljud under körning på jämn hastighet och motorbroms (el-motor ?). Vid ivägkörning så måste man hålla på bromsen samtidigt som man trycker på gaspedalen annars hamnar bilen i P-läge. Bilen är i besiktningsperiod
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Backsensor ur funktion, Backsensor intryckt, Torkarblad utslitna fram. Bakluckan är trög att öppna och stänga
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Emblem saknas på baklucka. Lackskada vänster insteg fram, Karosskada vänster bakskärm, Karosskada vänster tröskel, Skada på stötfångaren bak. backsensor skadad. bristfällig fastsättning stötfångare bak. Stötfångare bak reflex skadad. Karosskada höger tröskel, Spricka i bakljus vänster sida. Spår efter tidigare dekor
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Inredningsdetalj, trasig. Klädsel skadad vänster. Klädsel smutsig
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
9 mm
7 mm
9 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
9 mm
6 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Alkolås
Dela
7264427
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.