Volkswagen Caddy MPV

Caddy Maxi Life 2.0 EcoFuel
2015/6 597 mil/Gas/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
50 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn426 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln125 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

14 jan, 09:18

Höjdpunkter

“En Volkswagen Caddy Maxi Life från 2015 med gasmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Caddy MPV har följande förutsättningar:

2015

ModellĂĄr

6 597 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Tickande missljud från motor. Högre avgasljud än normalt. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-01-23 Brister: 2 DÖRR (6.2.3) BAK HÖGER GÅR INTE ATT ÖPPNA

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Elhiss höger fram missljud. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Ena skyltbelysning intryckt

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Spår efter tidigare dekor, Fåtal rostangrepp, Flertal bucklor, dörruppslag, stenskott, repor och lackskador. Plastkåpa under bil skadad. Höger bakdörr går ej att öppna. Ingrodd smuts i lacken

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Insynsskydd medföljer ej

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    16" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerCLP972
  • ModellĂĄr2015
  • TillverkningsmĂĄnadaugusti 2014
  • Mätarställning6 597 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWV2ZZZ2KZFX034814
  • Motoreffekt (gas)109 hk (80 kW)
  • Maxlastvikt544 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (gas)8,8 kbm/100km
  • CO2-utsläpp (gas)157 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt