Volkswagen Caddy MPV

Caddy Maxi Life 1.4 TGI, 7-sits
2020/16 130 mil/Gas/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
72 000 kr
Med billån från614 kr / mån
Pris i bilhandeln150 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

4 feb, 10:15

Höjdpunkter

En Volkswagen Caddy Maxi Life från 2020 med gasmotor. Utrustad med bl.a. 7 sittplatser och backkamera.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Caddy MPV har följande förutsättningar:

2020

Modellår

16 130 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Autobroms varningslampa lyser

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Backkamera visar dålig bild, Strålkastare vänster kondens. Service inom kort. Autobromslampa lyser. Vibrationer i bakvagn. Bakrutetorkare, ur funktion. Ratt står snett. Vinande ljud från luftutblås

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Plastkåpa under motor saknas, Fåtal rostangrepp

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Dubb saknas på vinterdäck. Däckpar bak, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

7-sits

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerENE36K
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadmars 2020
  • Mätarställning16 130 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWV2ZZZ2KZLX098159
  • Motoreffekt (gas)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt556 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (gas)7,1 kbm/100km
  • CO2-utsläpp (gas)127 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt