Volkswagen Caddy Life

Caddy Life 2.0 TDI, Reparationsobjekt
2016/16 258 mil/Diesel/Manuell
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
45 500 kr
Med billån från388 kr / mån
Pris i bilhandeln140 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

12 jan, 11:30

Höjdpunkter

En Volkswagen Caddy Life från 2016 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. GPS och dragkrok. OBS Bilen har körförbud. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste eventuellt bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Caddy Life har följande förutsättningar:

2016

Modellår

16 258 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Missljud koppling/svänghjul. Missljud från drivrem

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Missljud vid inbromsning. Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas. Kraftiga vibrationer vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, knappar trasiga. Mediaskärm, ur funktion. Bränslevärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Servicelampa lyser. Autobromslampa lyser. Dragkrok skadad. Fjäder brusten vänster bak. Fjäder brusten höger bak. Länkarm fram vänster glapp, Länkarm fram höger glapp, Missljud länkarm, Missljud ifrån bakluckan. Missljud framvagn ej lokaliserat. Strålkastare vänster, repa på glas/plast. Touchskärm ur funktion ingen reaktion när man trycker på den

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Plastdetaljer saknas stötfångare fram. Missljud vid öppning av vänster framdörr, Skada på stötfångaren bak. Missljud/kärvar vid öppning/stängning höger bakdörr, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal bucklor/dörruppslag, Spår efter tidigare dekor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig bak. Inredningsdetalj är trasig. Ratt skadad, Innertak, repor

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • Färddator

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerHUP853
  • KörförbudJa
  • Modellår2016
  • Tillverkningsmånadjuli 2015

Teknisk data

  • ChassinummerWV2ZZZ2KZGX013005
  • Motoreffekt (diesel)102 hk (75 kW)
  • Maxlastvikt619 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)4,6 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)119 g/km

Kvdbils anläggning

Bromölla

Adress:

Verkstadsgatan 3

29538 Bromölla

BackToTopIcon
ContactIconKontakt