“Denna tuffa Amarok med flakkåpa, skärmbreddare och verkstadsinredning är en robust och kapabel pickup som erbjuder trygg framkomlighet och praktisk flexibilitet för både arbete och fritid. Den kombinerar kraftfull karaktär med smart utrustning och bekväm komfort som gör varje uppgift både enkel och inspirerande.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Amarok har följande förutsättningar:
2020
Modellår
15 205 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Motorolja klumpig
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig. Lås bak, går ej att använda med fysisk nyckel men fungerar med fjärrlås. Strålkastare höger, spricka
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Blinkers på höger framskärm har kondens i sig, Flertal rostangrepp, lackskador, stenskott, bucklor och repor. Sidosteg, karosskada/rost
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig. Inredningsdetaljer saknas. Ratten är sliten. Inredningsdetalj fram saknas. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Breddare Helläder
AC
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Xenon-ljus
Sidesteps
Vindavvisare
Skärmbreddare
Ljus och sikt-paket
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267324
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.