āVolkswagen Amarok Pickup med stark dieselmotor pĆ„ 204hk. Utrustad med bland annat parkeringsvƤrmare, lastslƤde, flakkĆ„pa, dragkrok och fyrhjulsdrift.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Amarok har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2019
ModellƄr
23 476 mil
Miltal
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Mindre oljelƤckage, ej lokaliserat. HƄllare till motorhuv Ƥr trasig
Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
StrƄlkastarglas matta. EluppvƤrmda backspegelglas ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Emblem saknas fram. Plastdetaljer saknas stƶtfƄngare fram. Stenskott vindruta i synfƤlt. Missljud vid ƶppning av vƤnster framdƶrr. Ytrost vƤnster bakdƶrr, Gummilister skadade. Flertal lackskador, stenskott, dƶrruppslag och repor
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
Sliten inredning. InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Innertak, smutsigt. SƤkerhetsbƤlte har snurrat sig pƄ passagerarplatsen
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
17" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
LastslƤde FlakkƄpa VƤrmare
AC
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
Radio
Regnsensor
StolsvƤrme fram
Antisladdsystem
AUX-ingƄng
Elhiss bak
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
FlakkƄpa
LastslƤde
4WD
Dela
7265744
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.