“Volkswagen Amarok Pickup med stark dieselmotor på 179hk. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera, dragkrok och fyrhjulsdrift.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Amarok har följande förutsättningar:
2015
Modellår
35 317 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Spolarvätskebehållare, Lock skadat/saknas. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-09 Brister: 2 DIMSTRÅLKASTARE (4.5) VÄNSTER INSTÄLLNING FELAKTIG/BLÄNDANDE 2 HJULLAGER (5.1.3) FRAM VÄNSTER MISSLJUD 2 PARKERINGSBROMS BROMSVERKAN (1.4) OTILLRÄCKLIG Anmärkningar: 2X ANNAN LYKTA (4.12) FRAM OTILLÅTEN
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Parkeringsbroms ur funktion
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Varnar för lampfel. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Hjullager fram vänster glapp. Missljud framvagn ej lokaliserat. Olika temperaturer från luftutblåsen mellan vänster och höger sida
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Missljud vid öppning av vänster framdörr. Öppning på bagagelucka kärvar
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal repor på ratten, Klädsel skadad fram vänster. Trasiga inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 4 däck, Fälgar på bilen kantstötta. Trafikfarlig på grund av spruckna i framdäcken
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
7 mm
4 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Backkamera
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Xenon-ljus
4WD
Dela
7265656
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.