Mercedes E-Klass

E 350 W212, Avantgarde
2009/19 308 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
69 000 kr
Med billån från588 kr / mån
Pris i bilhandeln130 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 17:34

Höjdpunkter

Mercedes E-Klass sedan med stark motor på 292hk. Rikligt utrustad med bland annat taklucka, GPS, backkamera och assistanssystem. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes E-Klass har följande förutsättningar:

2009

Modellår

19 308 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljeläckage

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Kupéfläkt, missljud. Backsensor intryckt, Strålkastare vänster kondens. Strålkastare höger kondens

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal bucklor, dörruppslag, repor och lackskador

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    3 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Avantgarde

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Taklucka

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare10
  • RegistreringsnummerFMA533
  • Modellår2009
  • Tillverkningsmånadfebruari 2009
  • Mätarställning19 308 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWDD2120571A003507
  • Motoreffekt (bensin)292 hk (215 kW)
  • Maxlastvikt545 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)205 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt