“Mercedes E-Klass sedan med stark motor på 292hk. Rikligt utrustad med bland annat taklucka, GPS, backkamera och assistanssystem. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes E-Klass har följande förutsättningar:
2009
Modellår
19 308 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Kupéfläkt, missljud. Backsensor intryckt, Strålkastare vänster kondens. Strålkastare höger kondens
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal bucklor, dörruppslag, repor och lackskador
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
3 mm
6 mm
3 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Avantgarde
Antispinn
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattväxel/paddlar
Regnsensor
Stolsvärme fram
Taklucka
Xenon-ljus
Antisladdsystem
Dela
7266333
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.